Beste kazen van Tenerife – winnaars van Pinolere

13de kaaswedstrijd van Pinolere met topproducenten
Het is officieel: de beste kaasmakers van Tenerife zijn bekend. De XIII edición del Concurso Insular de Quesos ‘Pinolere 2026’ heeft de topproducenten van het eiland bekroond. Een vakjury proefde en beoordeelde de kazen in het Casa del Vino in El Sauzal.
De prijzen gingen naar kaasproducenten verspreid over het hele eiland. Van het zuiden tot het noorden, van de kust tot de bergen – overal wordt op Tenerife kaas van topniveau gemaakt.
Kaasmakerij uit Adeje wint de hoofdprijs
De felbegeerde Gran Medalla de Oro – de prijs voor de allerbeste kaas van het concours – ging dit jaar naar Quesería Montesdeoca uit Adeje. Hun winnende kaas? Een gerijpte gepasteuriseerde geitenkaas met een korst van gofio (geroosterd maïsmeel). Wie op vakantie is in het zuiden van Tenerife, weet nu waar je moet zijn.
In de categorie verse kazen viel Quesería La Florida uit La Laguna in de prijzen. Deze kaasmakerij won de prestigieuze Premio Pedro Molina Ramos én pakte goud bij zowel de verse als de gerookte rauwe-melkkazen.
Alle winnaars per gemeente
Hieronder vind je het complete overzicht van alle bekroonde kaasmakerijen, gerangschikt per gemeente:
Adeje
- Quesería Montesdeoca – Gran Medalla de Oro (beste kaas van het concours): gerijpte gepasteuriseerde geitenkaas met gofio-korst
- Quesería Montesdeoca – Zilver in de categorie innovatieve kazen
Arafo
- Quesería Aborigen – Goud belegen rauwe-melkkaas (biologische productie)
Arico
- Quesería Majuca – Premio Mejor Imagen (prijs voor beste merkpresentatie)
El Tanque
- Quesería JG Meneses – Goud voor vers gepasteuriseerde kaas
Guía de Isora
- Quesería El Isorano – Drie keer goud bij gepasteuriseerde kazen: vers, halfbelegen met pimentón en belegen met gofio
La Laguna
- Quesería La Florida – Premio Pedro Molina Ramos
- Quesería La Florida – Goud voor verse rauwe-melkkaas
- Quesería La Florida – Goud voor gerookte rauwe-melkkaas
La Orotava
- Quesería Pinolere – Brons voor innovatieve kazen (met cactusvijg/higo tuno tinto)
- Quesería Pinolere – Goud voor gerookte rauwe-melkkaas
Santa Cruz de Tenerife
- Quesería Abuelo Manuel – Goud voor halfbelegen rauwe-melkkaas met pimentón
Santa Úrsula
- Quesería Granja Ara – Goud voor innovatieve kazen met “El Minero”: rauwe geitenmelkkaas met askorst
Waarom dit concours ertoe doet
Eilandsbestuurder Valentín González (portefeuille Primaire Sector) benadrukte dat dit concours niet alleen een product beloont, maar “de dagelijkse inspanning van onze boerenfamilies.” Volgens Valentín González bewijst de winnaarslijst dat Tenerife een referentie is op het gebied van duurzaamheid en kwaliteit.
Op de verschillende boerenmarkten en de grote Mercado de Nuestra Señora de Africa van Santa Cruz proef je niet alleen de beste lokale kazen, maar ook honing, wijn, mojo en andere eilandproducten.
Wat opvalt: de kaasmakerijen zijn werkelijk over het hele eiland verspreid. Van Adeje in het zuiden tot El Tanque in het noordwesten en van Santa Cruz tot Arafo. Dat maakt deze lijst ook interessant als je als bezoeker een kaasroute over het eiland wilt maken.
Kaas proeven op Tenerife: meer dan een souvenir
Tenerife telt meer dan 80 kaassoorten. Dat is bijzonder voor een eiland van deze omvang. De combinatie van verschillende klimaatzones, lokale geitenrassen en ambachtelijke tradities zorgt voor een enorme diversiteit.
Veel van de bekroonde kaasmakerijen verkopen rechtstreeks aan particulieren. Een bezoekje aan een lokale quesería is dus niet alleen lekker, maar ook een mooie manier om het platteland van het eiland te ontdekken en lokale producenten te steunen.
De kaascultuur van de Canarische Eilanden
De Canarische Eilanden hebben een eeuwenoude traditie van kazen die teruggaat tot de oorspronkelijke bewoners, de Guanches. Geitenkaas speelt hierin de hoofdrol, omdat geiten van oudsher goed gedijen in het vulkanische en vaak droge landschap.
Op Tenerife worden kazen gemaakt van rauwe en gepasteuriseerde melk, en de smaakprofielen variëren enorm dankzij lokale ingrediënten zoals gofio, pimentón (paprikapoeder), vulkanische as en zelfs cactusvijgen.
Het Concurso Insular de Quesos Pinolere bestaat sinds 2014 en is uitgegroeid tot het belangrijkste kaasconcours van het eiland. De jurering vindt traditioneel plaats in de Casa del Vino in El Sauzal, een centrum dat gewijd is aan de gastronomische producten van Tenerife. Bron






Ook interessant om weten…
Nieuwe wet vakantieverhuur goedgekeurd
Paus Leo XIV bezoekt Tenerife in juni 2026
Gratis bus Siam Park – uren en routes
Tenerife krijgt er 4 nieuwe Soletes
Verkeerschaos in Zuid-Tenerife: ondernemers slaan alarm
Tajao, het verborgen vissersdorpje op Tenerife met de beste restaurants
Toeristen melden: zakkenrollers op Tenerife
El Teide – meest bewaakte vulkaan ter wereld
Plátano Loco – 1ste bananenkoffiebar ter wereld
Carnaval Santa Cruz 2027 – wat we al weten
Waar agrarische Canarische producten kopen?
Veilig genieten op een terras – Politie geeft tips
Traditionele winkels sluiten op Tenerife